Események

SZOMBAT

27

ÁPRILIS

VASÁRNAP

28

ÁPRILIS

HÉTFŐ

29

ÁPRILIS

KEDD

30

ÁPRILIS

SZERDA

01

MÁJUS

CSÜTÖRTÖK

02

MÁJUS

PÉNTEK

03

MÁJUS

SZOMBAT

04

MÁJUS

VASÁRNAP

05

MÁJUS

HÉTFŐ

06

MÁJUS

KEDD

07

MÁJUS

DÁTUM
KATEGÓRIA
CS 02 MÁJUS 2024
KERESÉS
Hagyományaink vendégségben
Hagyományaink vendégségben

Kategóriák:beszélgetés, családi program, játék, kerekasztal-beszélgetés

Helyszín: Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szentendre

DÁTUM
JÚNIUS
SZOMBAT
09

lejárt dátum

A tavalyi évhez hasonlóan az idén is köszöntjük az alapításuk kerek évfordulóját ünneplő tájházakat. A meghívott tájházak között több olyan is szerepel, akiknek a településéről a Muharay Népművészeti Szövetség meghívása révén érkeznek résztvevők. Rendezvényünk főszereplője az alma, a meghívott tájházak almás süteményeket, almából vagy más gyümölcsből készült helyi termékeket hoznak kóstolóba. 

ESEMÉNY RÉSZLETES LEÍRÁSA

"ALMA A FÁJÁTÓL"

Ez idei rendezvényünk mottója, kiindulópontját a „Nem esik messze az alma a fájától” szólás szolgáltatta. Ennek nyomán a generációkon átnyúló és a tájházakhoz kötődő tudásátadás szerepére irányítjuk rá a figyelmet. A tájházak jelentik a helyi hagyományos tudás bázisát, ahol összegyűjtik és megőrzik a szellemi és a tárgyi örökséget. Ezek a házak nem csak a gyűjtés és megőrzés, hanem az élményszerű ismeretszerzés helyszíneként is szolgálnak. Az utóbbi évtizedben egyre fontosabb szerepet kaptak a helyi termelők, akik a tájházak udvarán is felbukkanó vendégek. A meghívott tájházakkal együtt a településükön lévő hagyományos termékek készítőit is meghívjuk, akik a rendezvényen élőben is bemutatják házi készítésű, gyümölcsalapú portékáikat.

A tavalyi évhez hasonlóan az idén is köszöntjük az alapításuk kerek évfordulóját ünneplő tájházakat. A meghívott tájházak között több olyan is szerepel, akiknek a településéről a Muharay Népművészeti Szövetség meghívása révén érkeznek résztvevők. Ez jelenti az egyik kapcsolódási pontot a két szervezet között.

Szimbólumunk, az alma az idei rendezvényen is főszereplő. Szeretnénk bemutatni az alma jelentőségét, azt, hogy milyen szerepet játszott a népi táplálkozásban, a néphitben és gyógyításban, valamint azt is, hogy milyen egészségmegőrző hatása van. Ehhez kapcsolódóan a meghívott tájházak almás süteményeket, almából vagy más gyümölcsből készült helyi termékeket hoznak kóstolóba. Az almás ételek (sütemények, lekvárok) között versenyt hirdetünk. Receptet is kérünk a bemutatkozóktól, mely lehetőséget ad arra, hogy a településükön jellemző hagyományos almás ételeket népszerűsítsük.

A tavalyi évben megkezdett faültetést hagyománnyá szeretnénk tenni, így az idén is a program részét képezi egy almafa elültetése.

A találkozó fontos részét képezi a Kubinyi Ágoston Programban megvalósult tájházi fejlesztések bemutatása és a tapasztalatok megvitatása, a jó gyakorlatok megismerése. A beszélgetés résztvevői 2017-ben sikeresen pályáztak és fejlesztéseik már meg is valósultak. A beszélgetésben bemutatkozó tájházak: Kölcsey Ferenc Emlékház és Álmosdi Kiállítóhelyek, Jakob Bleyer Heimatmuseum Budaörs és a somogyszobi Vilma ház.

Résztvevő tájházak:

Kölcsey Ferenc Emlékház és Álmosdi Kiállítóhelyek

Bleyer Jakab Helytörténeti Gyűjtemény, Heimatmuseum Jakob Bleyer, Budaörs

Bogyiszlói Tájház

Algyői Tájház

Hosszúhetényi Tájház

Budakeszi Helytörténeti Múzeum és Tájház

Felpéci Tájház

Csicsóka Tájház, Biharkeresztes

Hartai Tájház

Eperfa Tájház, Szaporca

Napsugaras Tájház, Szeged

Gönci Huszita Ház

Hajdúszoboszlói Fazekasház

Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum/Szlovák Tájház

Oszkói Hegypásztor Kör

Vilma-ház, Somogyszob

Román emlékszoba, Elek

Részletes program hamarosan.

A szervezők a programváltoztatás jogát fenntartják.